Спогади про військовий табір біля Шубкова, які датовані червнем 1916р., залишив в своїх щоденниках Олександр Михайлович Левда, а опубліковані вони його правнуком Сєргеєм Мунічевим. Червень 1916 - це період якраз після травневого Брусиловського прориву від Ковеля в напрямку Луцька. О.М.Левда був спеціалістом ("вольноопределяющимся") в 26 батальйоні, який мав підсилити бойові частини.
Це цікаві, живі спогади молодого, освіченого юнака, який, до того-ж, мав можливість фотографувати. В його спогадах військовий Шубківський табір швидше нагадує табір відпочинку в лісі над Горинню.
"Це був ліс на березі річки Горинь (в декількох кілометрах від містечка Шубків), де в довоєнні роки проходила табірні збори 32-а піхотна дивізія (полки: 125, 126, 127 і 128-й - Путивльський, Курський, Старооскольський і Рильський).
На території табору 26-й батальйон розташувався досить комфортабельно. Тут були потрібні службові будівлі, офіцерські бараки для проживання з сім'ями (звичайно, в мирний час), табірна церква.
Вже на другий день після прибуття, вздовж передньої лінійки виросли ряди солдатських наметів."
Дуже цікаві фотографії Горині 100-річної давнини, де досить легко впізнати місця зйомки. Крім того, вперше можна побачити який вигляд мала церква на території військового табору, "передня лінійка", палатки для солдат та будинки для офіцерів.
Автор з гумором згадує про особливості табірного життя, оркестр з двохрядної гармонії, барабана, литавр, та двох мідних труб, одна з яких була "трамбоном" ). Ну і про романтичну історію свого командира та його дружини, гніву якої боялися і чоловік і автор.
Це був час, коли відчувалось піднесення після відомого Брусиловського прориву, ніщо не передвіщало страшних катаклізмів, але до краху російської імперії залишались лічені місяці.
Дякую Юрію Антонюку за посилання. Як на мене - символічно, що ці спогади знайшлися саме в ці квітневі дні.
Власне спогади:
Павло Гірак
29 квітня 2017 р.
Табірна церква (Церква у військовому таборі в Шубківському лісі, 1916.р.) [1]
Передня лінійка в таборі. На задньому плані (зліва) канцелярія 11-ї роти (26 запасного піхотного батальону, 1916р). [1]
Командир 11 роти П.Г.Фоменко біля свого бараку. [1]
Ріка Горинь, 1916р. [1]
На ріці Горинь. Зліва направо прапорщики: Фоменко, "Х", Карамзін, Пожидаєв. 1916р. [1]
Будівництво купальні на ріці Горинь (1916 р.) [1]
Коментарі
Дописати коментар