Цікаві ілюстрації подій, що проходили поблизу Шубкова в 1903р. надіслала Anastasiia Myakushko
На двох фотографіях зображені переправи артилерії (1) та кавалерії (2) піхотного Якутського полку російської армії через р.Горинь поблизу Шубкова.
Фотографії поширювались на поштівках - "открытых письмах" або "открытках", Carte Postal. На звороті поштівок друкований текст російською та французькою мовами. Вказано,що фотографія Шерер, Набгольц і Ко.(мпанія), Москва, 1903.
(2)
На обох фото - плоти, які солдати, що розташовані на протилежних берегах, перетягують за допомогою канатів.
На обох фото помітне рятувальне коло, та характерні деталі плоту (бруси, перила, опори), тому, вірогідно, це один і той же пліт, а його фото зроблені з протилежних берегів повноводної Горині. Період зйомки - кінець весни, або літо, що помітно, по формі військових, та по стану рослинності на берегах.
На задньому плані фото переправи артилерії (1) помітні тіні та силует горизонту. По відносно коротких тінях помітно, що сонце на фото зліва. На горизонті видно підвищення берега долини Горині 1.4, крім того, справа характерний масив дерев 1.1.
Виходячи з орієнтації точок зйомки, характерних особливостей берега, розташування масиву дерев на фото (1) та хати на фото (2), можна зробити висновок, що, з високою вірогідністю, переправа була влаштована в долині Горині біля Шубкова на півострові, що має місцеву назву Довга лука.
Характерне підвищення берега на фото (1) - нині Шубків на лівому березі Горині, масив дерев на фото (1) знаходився навколо Миколаївської церкви та на шубківському кладовищі, що біля неї.. Хата на фото (2) - зараз за садом біля Кривуші, можливо це вона збереглась і донині. Дерева на фото (2) - при дорозі від Шубкова (зліва) до Тучина.
P.S.
Про озброєння:
На фото 1 зображено переправу військових, гармати та передка гармати. На передок, що використовувався для транспортування гармати та боєприпасів, вилазить солдат, на його дії звертають увагу інші військові. Можливо, щось пішло не так, як передбачалось, але цей епізод сподобався фотографу та радакторам. В Горині військового заліза було багато, десь в кінці 1970-х років з води військові навіть новенький автомобіль ГАЗ-24 "Волга" діставали )
За конструкцією, пропорціями та решітками спинок сидінь, зображена гармата схожа на 76мм російську гармату випуску 1900р.
Про Якутський 42-й піхотний полк:
— військовий підрозділ російської армії, сформований 16 (28 серпня) 1806 року. Розформований у 1918р, в 1919р. відтворений та включений в Одеську бригаду білих військ, що воювала з військами більшовиків, після 1920 дані відсутні [Wikipedia]
В 1903р. Якутський полк базувався в Кременці, та, очевидно, перебував на навчаннях на Шубківському полігоні [2], в цей період його командиром був полковник Н.Н.Путілов.
Пам'ятаймо уроки історії, та допомагаємо українській армії, щоб ніколи знову не навчались на нашій землі російські якутські полки.
Джерела:
Павло Гірак,
25.07.2021р.
Коментарі
Дописати коментар